20 март е международният ден на Щастието!
Специално за Вас, изготвихме брошура, която ще Ви упъти към нови дестинации в търсене на щастието. Не, това не е брошура с оферти за почивки, а информация, която ще ви помогне да намерите баланса между почивката и работата, между активизирането и отпускането. В днешната брошура ще намерите още информация за БЕЗПЛАТНИ услуги и събития на центъра през месец април. Изданието е специално и с това, че е направено, за да отпразнува и друг специален повод: Stress Awareness Month 2018 - месец, посветен на справянето със стреса. Ако се питате какво е това, кой го организира, как и защо се случва?...то вижте брошурата ни или посетете сайта. Няма да Ви разочароваме! Приятно търсене! :) Имате ли 10 минути?
Нека ви разкажем нещо кратко... Както вече знаете, нашият екип открива пред вас традициите на различни култури по света, свързани с постигане на спокойствието. Тайнство 2: Наслаждавайте се отново на допира Ние вярваме, че не е нужно да пътувате, за да откривате нови и интересни преживявания и докато мнозина прекарват времето си в Гърция, ние ще представим една гръцка традиция за успоковане. Традиция: Kamboloi (Greek: κομπολόι, IPA: [ko(m)boˈloj]) На английски се среща като Worry beads, чийто буквален превод е "мъниста за безпокойство", а на български използваме благозвучното "броеница". Произхожда от: Древна Гърция С две думи, Гугъл ни казва, че това е наниз от мъниста, манипулиран с помощта на една или две ръце и е използван за минаване на времето в гръцката и кипърската култура и за разлика от много други религиозни култури, които използват броеници за молитва (например турската молитвена броеница tespih, католическата rosary будистката mala), комболои-то няма религиозна или церемониална задача. "Мънистата за безпокойство" се използват и досега от гърците със следните няколко предназначения:
За тези от вас, които няма да пътуват натам скоро, предлагаме следното упражнение: Вземете в ръце вашата броеница (ако имате такава) или друга гривна/колие, направени от мъниста и си представете само как стоите в гръцко кафене, пълно с висшестоящи древногръцки поданици, в изследване на спокойствието. Вашите събеседници имат завидно невъзмутима и стабилна аура, вероятно поради идиличните средиземноморски гледки, които наблюдават. В техните ръце държат своите komboloi и си припомнят чувството на допир. В нарастващата виртуалност на съвременния живот, ние забравяме да обръщаме внимание на това какво е да усещаме нещата в ръцете си. Текстурата на маслиново дърво, кехлибар или стъклени мъниста по дланта и върховете на пръстите, или щракането от ударите на мъниста, са усещания, на които трябва да се отдадем и да им се насладим. Фокусирайки се върху чувството за докосване, докато погалваш мъниста, позволява връзка с осезаемото, с тук и сега. В усилването на чувството за докосване, komboloi ни позволява да оценяваме тактилното в един все по-абстрактен свят. Това беше поредната ни спирка по пътя на тайнствата, използвани за спокойствие от различните култури. Потърсете и останалите ни публикации по темата. И да не забравите да кажете на вашите познати, летуващи в Гърция, какъв сувенир очаквате от тях! :) Хубав ден! Нашият екип направи изследване върху десетки дестинации по цял свят и проучи какви са традициите, свързани с успокояването на различните култури. Научихме какви техники ползват различните народи, за да се постигне спокойствието. В общи линии, може да ги обобощим в няколко категории:
Всяка седмица ще ви представяме по една техника от тези категории под рубриката “Тайните на серенити от културите по света”. Естествено, това не са никакви тайни, но до такава степен сме се отчуждили от тях, че са се превърнали в тайнство, достъпно сякаш само за просветените. Ето и първата “тайна” от поредицата. Почувствай ритъма Категория 2: Ритъм Тайна: Лечение чрез ритъм Традиция: Барабанене на джембе Датира от: По всяко време Произлиза от: Мали Светът е ритмично място. Повтарящото се разбиване на вълните, повикването на птиците....всичко това е там, за да ни го напомня. ...Докато пиша това, сякаш виждам как моя приятел Мартин Иванов се усмихва, защото години наред той изследва и популяризира най-активно темата в България. Той е първият, който ме "открехна" в това тайнство и благодарение на него съм усетила лечебната сила на барабаните и удоволствието от дръм-сесиите. Ако искате да се запознаете с работата му по-сериозно, горещо ви съветвам да разгледате сайта му, за да откриете нещо подходящо и за вас или да разберете още за ползите от барабанната/ритъм терапия. Та, както знаете (или някои от вас знаят)... накратко, ние сме родени в песента на утробата, чувайки майчината кръв и ритъма на нейното сърцето. А знаете ли, че шъшкащия звук, който хората по цял свят използват, за да укротят новороденото, всъщност имитира тези ритми?! От шаманите в местните северноамерикански култури до монасите в Тибет до Западно африканските племена, барабанът е свещен обект на почти всяко общество на света от хилядолетия. От ниските, оглушителни басови ноти до камшиченото пукане от джембе "шамара", този комплексен инструмент разказва цяла емоционална история с една дума. В барабанният кръг става нещо магическо, често го наричаме ..... забавление. Когато нашите тела побеждават ритъма на природата, ние се свързваме помежду си, с планетата, със силата на собственото изцеляване. Доказан факт е, че барабаненето на джембе предизвиква тета мозъчни вълнии и изменя състоянието на съзнанието, а участниците в дръм сесия имат усещането, че губят границите помежду си и тези с по-широкия свят. И така, трябва ли да летите до Мали или Сенегал, за да изпитате тази трансформация? Вече не. Може да си купите джембе или подобен ударен инструмент или просто да си пуснете музика вкъщи , да усетите как ритъма ви движи и да се издигнате над обсега на собственото ви съзнание. А в линка по-долу, може да видите някои популярни техники за свирене на джембе. :) Чудя се кога стана толкова модерно да си неспокоен? Вообще това мода ли е или епидемия?
Повлияни от западната култура, сме яхнали победоносно вълната на технологиите, но в процеса на тяхното овладяване, сме създали своя собствена виртуална въртележка на стреса и подобно на хамстери се въртим в порочен, никога неспиращ кръг. Изследователите алармират, че работим все по-дълги часове, почиваме все по-малко дни в годината, дори по-малко, отколкото се е полагало на средновековните крепостни селяни. Напоследък се счита за героично да си зает, стресиран, неспокоен и недостъпен. Развили сме зомбираща зависимост към продуктивността и дори не забелязваме каква такса се налага да плащаме – често тя е нематериална и много често плащаме със здраве... Сега, спри за малко и вдишай дълго и бавно... Чувстваш ли го? Да, точно там е... едновременно скрито и съвсем очевидно..... Ако сте забравили, ... спокойствие се нарича ... Един въпрос вълнува много хора по света: Трябва ли да пътувам 32 часа до някоя далечна страна и да се изкачвам 4 дни по тясна пътека в планината, за да достигна убежище, което е далеч от всички технологии и модерните удобства, за да постигна яснота и мир? Не. Въпреки, че обожавам пътешествията, аз твърдя, че не е нужно да пътувате, за да се успокоите. Чувството на серенити е навсякъде и никъде. То няма локация и често се намира в самото търсене. Нашият екип направи изследване върху десетки дестинации по цял свят и проучи какви са традициите, свързани с успокояването на различните култури. Научихме какви техники ползват различните народи, за да се постигне спокойствието. В общи линии, може да ги обобощим в няколко категории:
Всяка седмица ще ви представяме по една техника от тези категории под рубриката “Тайните на серенити от културите по света”. Приятно четене и (надяваме се) пробване. :) Вижте първата статия от поредицата: Почувствай ритъма... За всички наши приятели, които се интересуват и практикуват личностно развитие, представяме една уникална възможност тази есен - The Samurai Game®, 3-4 Октомври 2016 Какво е Играта на самураи? The Samurai Game® е една оригинална, интензивна, вълнуваща и предизвикателна игра-симулация, създадена да докосне вашите сетива и да ви насочи по пътя на осъзнатост и самопознание. Играта за личностно развитие, която ще бъде проведена за първи път в град Пловдив и за трети път в България, е създадена през 1977 година от Джордж Леонард * От тогава насам десетки хиляди по цял свят са участвали в нея, посредством семинари, обучения, работни срещи, университетски задания и т.н. The Samurai Game® представлява своеобразна драматизация на реалистични събития, в която вие може да потърсите своята лична промяна и/или развитие. По време на симулацията, група от хора е разделена на две армии, които се сражават помежду си, докато едната не е победена. Противоборството е наситено с драматични решения, които трябва да бъдат взети от лидерите на двете армии и техните воини. Битките по време на the Samurai Game® не включват насилие и не са силови, а включват предизвикателства, свързани с баланса, уменията и понякога естетическите заложби на участниците. Не се изискват специална физическа подготовка за играта, нито конкретни познания и умения, както няма ограничения в горната граница на възрастта на участниците (препоръчително за лица над 16). Когато войната приключи, участниците се връщат обратно в 21 век, за да оценят своите прозрения и получават възможност за споделяне, обратна връзка и рефлексия върху преживяното. От тук нататък продължаваме на английски, защото това е официалния работен език на играта. * George Leonard, author, award-winning editor, musician, Aikido instructor and pioneer in the Human Potential movement. The Samurai Game® was copyrighted by George Leonard and is solely owned by The Leonard Family Trust. Meet Lawrence John Warry |
АвторArchives
April 2021
Categories
All
|