
Какво ви идва на ум, когато мислите за оралното здраве?
Докато по-рано смятахме, че единственият риск от недостатъчната грижа за устната кухина е, че зъбите ще изпаднат, последните изследвания показват, че оралното здраве е не само изключително важно за общото здраве на организма, но и от съществено значение за защитата на здравето на мозъка.
В последните години излезнаха редица изследнаия, доказващи връзката между червата и мозъка, но и за това как бактериите в устата ви могат да влияят на мозъка.
В устата се намира вторият по големина и разнообразие микробиом в човешкото тялото. Над 700 вида бактерии и други микроорганизми образуват колонии по вашите зъби, език, небце, венци и на всяка повърхност и цепнатина в устната кухина.
Бактериалната дисбиоза може да доведе до доста здравословни проблеми, които не трябва да се пренебрегват, защото никак не са безобидни. Бактериалната микробиота е основна структура в сложно устроената машина на човешкия организъм. Затова проблем тук, разбираемо, може да разцентрова всички останали свързани системи.
Някои бактерии в устата са свързани с влошаването на паметта и могат да влияят върху когнитивните функции и риска от деменция и Алцхаймер.Напротив, когато насърчаваме определени бактерии в устата, ние бихме могли потенциално да забавим когнитивния упадък, твърдят в настоящото проучване, ръководено от изследователи от Университета на Ексетър в Обединеното кралство.
Доказано, състояния като сърдечно-съдови заболявания, диабет, затлъстяване, хронични възпаления и още много други са пряко свързани със здравето и състава на оралната микробиота. Ето защо грижата за благосъстоянието на бактериалните общности, които са наши доживотни спътници, е грижа за цялостното ни здраве.
Лошият дъх и кървенето на венците вече не са просто козметичен проблем – те могат да бъдат ранен сигнал за влошено ментално здраве.
🔬 Проучвания показват, че хроничното възпаление в устната кухина е свързано с повишен риск от депресия, тревожност и когнитивен спад. Всичко е част от една по-голяма картина – възпалението в устата може да „запали“ възпаление в мозъка, което да доведе до проблеми с паметта, концентрацията и настроението.
🦷 Как да защитиш ума си?
✅ Следи за кървене на венците – това не е нормално! Все едно да кървиш след душ?!
✅ Поддържай добра орална хигиена (но избягвай агресивните води за уста, които убиват полезните бактерии).
🧬 Уста → Черва → Мозък
Знаеш ли, че всеки път, когато хапваш, изпращаш данни към червата си?
Храната, която консумираме всеки ден, е като информация, която се интерпретира от трилиони бактерии, съществуващи в храносмилателния ни тракт.
Вълнуващо, нали?
Тази информация говори на клетките на червата, имунната система и дори на мозъка. Но това, което е още по-критично, е, че според последните изследвания, бактериите в чревния микробиом може да влияят дори на изграждането на мозъка ви.
Доскоро в медицината разглеждаха връзката между храната и мозъка само, за да се уверим, че хората ядат достатъчно калории, не изпадат в дефицит на витамини или минерали и че кръвната им захар не пада рязко.
Но сега?... Знаем много по-добре. С изследвания, които излизат всеки ден за това как храната може да променя нашите мозъци, е от изключителна важност да се вземем сериозно с този въпрос. Днес най-съвременната наука ни казва, че има цял свят от възможности или рискове за нашите мозъци, които съществуват във всяка хапка храна, която поемаме.
Наскоро гледах много интересна поредица от лекции на мъзъчни експерти като д-р Марк Хайман, д-р Ума Найдо и д-р Дейвид Пърлмутър относно най-добрите и най-лошите храни за здравето на мозъка ви. Някои от темите, които се разгледаха бяха:
- Защо съвременната храна може да бъде токсична за мозъка
- Как да изберете диета, която намалява риска от развитие на Алцхаймер
- Как да подобрите хранителния си режим днес за по-добро здраве на мозъка сега и в бъдеще
И още много!
Цялата тази информация съм я включила в семинара за Нервната система, плануван за 3 май 2025г.
Пишете в коментар, ако искате да получите повече информация по темата или се свържете с нас.
За да поставим разговора на най-основното ниво, мозъкът ви е изграден от хранителните вещества, които консумирате. Това означава, че вашите неврони, клетки, кръвоносни съдове и всичко останало в черепа ви е построено от това, което поставяте в устата си.
Просто казано, ако строите къща, в която искате да живеете през целия си живот, не бихте ли искали тя да бъде изградена с най-добрите материали?
🧐 Какво можеш да направиш още сега?
✅ Внимавай с храната – тя гради или руши мозъка ти.
✅ Избягвай ултраобработени храни – те могат да са токсични за невроните ти.
Това, че си миеш зъбите е много важно, но не означава, че може да слагаш всичко, което видиш в устата.
Истината е, че има много информация по темата и тя не е от вчера, но до колко от вас е достигнала?
На тези, които им се чете повече, ще сложа няколко изследвания в линкове, за да видите по-подробна информация.
Влючвам линкове на български, а източникът за статията са статиите и книгите на д-р Пърлмутър (невролог, специализирал в нутрициологията), както и интервюта с неговите колеги (споменати по-горе), някои от които може да видите на https://drperlmutter.com/
- Някои бактерии в устата са свързани с влошаването на паметта - Изследване, публикувано в PNAS Nexus, показва, че определени бактерии в устната кухина, като Porphyromonas и Neisseria, могат да влияят върху когнитивните функции и риска от деменция и Алцхаймер1.
- Оралната микробиота – какво представлява и защо е важна? - Статия, която разглежда значението на микробите в устната кухина за цялостното здраве, включително връзката им със системни заболявания6.
- Микробите в устата ви могат да повлияят на риска от влошаване на когнитивните способности - Доказателства за влиянието на оралния микробиом върху мозъчната дейност чрез възпалителни процеси и кръвно-мозъчната бариера8.