Въведение в програматаМожете ли да си спомните момент, когато сте изцапали ръцете си с мастило или боя? Случвало се е на всеки поне веднъж. Ако имате деца, най - вероятно се е случвало и на тях. Веднъж щом сте се изцапали, е трудно да премахнете петното.
Най-вероятно сте опитали, измивайки ръцете си, но само част от боята е паднала. Може да сте ги измили няколко пъти. Може също да сте опитали, прилагайки разтворител или химикал върху боята. Това обикновено ще премахне част от петното, но не цялото. Сякаш петното се е “отпечатало” върху кожата ни, но обикновено с времето, петна като тези изчезват. Някои хора правят опити да скрият петна като тези от мастило например. Други хора могат да забележат петното и също да забележат държанието ни, опитвайки се да го прикрием. Но също има хора, които искат да покажат петното на другите по редица възможни причини. Преживяването на някакъв вид травма е нещо като изцапването с боя. Тя се “отпечатва” върху нас. Нека повторим: травмата се отпечатва върху нас. Тя буквално оставя голямо и голям и продължителен отпечатък върху съзнанието. Отпечатва се по начин, който включва спомените, чувствата, емоциите и мисловния процес. Опитваме да забравим травмата си, търсим начини да запълним времето си, за да не й обръщаме внимание. Занимаваме се с други неща в опит да я накараме да изчезне или да я скрием. Надяваме се, че с времето ще изчезне. Понякога това се получава, друг път - не. |
КАКВО ПРЕДСТАВЛЯВА ТРАВМАТА?
Самата дума травма е доста стара. Произлиза от древен латински и гръцки и първоначално е означавала “рана” и да бъдеш “наранен”. През 19-ти век травмата се приема като вид “психическа рана”, която се е появила в резултат на неприятни преживявания. Терминът “психическа рана” буквално означава психо-емоционално впечатление от болката и страданието. Тя е отпечатък или “петно” върху нашите душевни и емоционални процеси.
В днешно време на травмата се гледа като естествената емоционална реакция, който хората преживяват, след като нещо ужасно им се е случило. Може да трае за кратко, няколко часа или дни, или да бъде по-дълго - сякаш отказва да си тръгне година след година. Травмата е естествен човешка реакция от случки, които се възприемат като нараняващи или заплашителни
Физическите рани и инциденти, причиняващи рани върху тялото също се смятат за травма, но травмата, с която ние ще се занимаваме в тази програма е емоционалната болка или емоционалната травма.
Програмата "Да счупим оковите на травмата" се ръководи от сертифициран психолог, обучен в подхода МРТ – Емилия Крушков
Телефон: 0896731173, e-mail: [email protected] |
Програмата е налична на български и английски, в индивидуален и групов формат. За актуални цени, може да се свържете с водещия.