Удивителни 94 процента от плъховете, на които е позволено да избират взаимно-изключващо между захарна вода и кокаин, са избрали захарта. Дори плъховете, които са били пристрастени към кокаин бързо са преориентирали своя избор към захарта, когато им е била предоставена като възможност за избор. Също, плъховете са проявили по-голямо желание да извършват дейности в замяна на захар, вместо в замяна на кокаин.
Изследователите предполагат, че рецепторите на сладостта (два рецептора, разположени върху езика), които са еволюирали наследствено във времена, когато режима на хранене е бил с ниско съдържание на захар, не са се адаптирали към съвременните модерни времена на висока консумация на захар.
Поради това, абнормално високата стимулация на тези рецептори от нашата богата на захари диета, генерира прекомерни сигнали на удовлетворение в мозъка, което притежава потенциала да отхвърля механизмите за самоконтрол, поради което води до пристрастяване.
В допълнение, тези изследвания показват, че съществува взаимо-толерантност и взаимо-зависимост между захарите и пристрастяващите наркотици и медикаменти. Например, животни, с дълга предистория на захарна консумация са станали толерантни (загубили са своята чувствителност) към аналгетичното действие на морфина.
Д-р Нанси Епълтън, автор на книгата Lick The Sugar Habit описва най-малко 76 начина, по които захарта може да ви съсипе здравето.
Очаквайте продължението на тази статия през месец март, когато ще опишем останалите вреди върху здравето от прекомерната консумация на захар, също как захарта влияе върху сексуалния ни живот и справянето със стреса.
Център "Серенити", подготвя и програма, базирана върху тези изследвания, чрез които може да се справите с прекомерната консумация на захар и захарни изделия. За повече информация, може да се свържите с нас тук.