Според някои естествени терапии като Шиацу, ако човек задържа емоциите си или стреса бутилиран в себе си, неговото тяло може да стане напрегнато в средната или горна част на гърба. Интересно е, да се наблюдава и изследва как тялото ни отразява картинката на емоциите. Човекът продължи да разказва, че докато терапевта се е опитвал да отблокира този участък от гърба му, изведнъж нашия герой почувствал прилив на силна фрустрация, раздразнение и гняв, за които няма обяснение от къде са дошли. Няколко минути по-късно те изчезнали и той се почувствал спокоен и в мир.
В продължение на разговора, разказа, че наскоро е преминал през „трудна“ връзка, свършила с раздяла, по време на които е задържал голяма част от своето неудовлетворение потиснато, защото му било трудно да говори за чувствата си.
Казват, че тялото ни е ходещ дневник на жизнените събития, които ни се случват. То задържа цялото ни напрежение и чувства, които не са изразени и освободени. Да задържаш емоциите си навътре е като да пълниш балон с въздух, докато натрупаното налягане не ги изтласка по някакъв начин навън.
Както в една градина, когато се посее семе, то се бори да прокара път през почвата, за да вирее. Добрите градинари знаят колко разстояние да оставят между различните растения, за да се „хванат“. Те не струпват семена от различни цветя и разсад от овошки в една и съща дупка, за да пестят енергия и труд. Добрите градинари не поставят камъни върху насажденията си като допълнителни препятствия и не блокират пътя на семето, което трябва да поникне. Всичко в живота има нужда от пространство, за да се разгърне и да расте.
Упражнявайте се в изразяването на чувства, като пробвате един от следните начини:
1. Говорете с някой относно чувствата си. Намерете човек, който може да ви слуша, без да ви дава съвети или да ви казва какво трябва да направите.
2. Говорете със себе си (на глас). Не, нямам предвид да излезете на улицата и да ви помислят за луд. Може да опитате да разговаряте пред огледалото. Понякога, казвайки нещата на глас, помага за тяхното изясняване и освен, че изразявате това, което ви се е събрало като емоции вътрешно, може да прочисти главата ви от кръжащите мисли.
3. Напишете писмо. Тук обикновено е по-ефективно писмото да не е на компютъра, телефона или таблета, а ръчно – на хартия. Писането може да предостави неочаквано големи възможности за изразяване и освобождаване от емоции, без цензура, без да се притеснявате, че това което ще „излезе“, може да нарани някого или че ще кажете нещо „грешно“, за което после ще съжалявате. Когато приключите с писмото или усетите, че сте изразили всичко, което ви е тормозило на белия лист, може да прочетете написаното и го скъсайте.
Бележка: Това не е дневник, който трябва да държите и да правите справка с него злопаметно, всеки път, когато се самосъжалявате, за да се вкарате в още по-тежки размисли. Единствената му функция е да излеете емоциите си в текущия момент и да го унищожите. Направете това ритуално, сякаш се освобождавате от важно за вас бреме. После се възнаградете.
Съществуват и други начини да изразите емоциите си, но важното е да се освободите навреме от тях, за да проясните мислите си и да може да пресъздадете предизвикателствата си във възможности. Понякога потиснатите чувства имат способността да карат проблемите да изглеждат по-големи, отколкото всъщност са.
Ако искате да опознаете още средства и начини за управление на емоциите, запишете своя час за консултация сега на тел. 0896731173
Препоръчваме също програмите:
- Управлявй стреса!
- Управлявай Гнева си!
- Справяне с разстройство на продължителната скръб?