Според вас, каква може да е ползата от подобно вглеждане?
На пръв поглед, тези „неприятни“ неща носят само досада и неприязън и сами по себе си не носят кой знае какво удовлетворение в краткосрочен план, но вижте колко са важни в дългосрочна перспектива:
- Никой не обича да чисти, но всеки обича да седне в подредена и уютна къща.
- Никой не обича да плаща сметки, но всеки си ляга по-спокоен, когато сметките му са платени.
- Никой не обича да учи, но всеки се радва на постигнатата диплома в края на обучението.
Оказва се, че „неприятните“ занимания са доста полезни и като ги избягваме, игнорираме или си говорим само за „приятни“ неща и дейности, стремейки се да останем „позитивно настроени“, може да си нанесем доста негативни последици. Същото важи и за избягването на "негативни" хора, както сами сме ги определили.
На пръв поглед, да говорим за проблемите си и свързаните с тях неприятни чувства като тъга, гняв, страх, вина, срам и разочарование, изглежда доста депресиращо и много хора слагат една усмивка и решават:
- Няма да го мисля. Нищо ми няма!…Ще мисля позитивно. Никой не иска да го мислят за „негативен“, „тъжен и нещастен“ човек.
Всеки ден чувам хора да дават подобни съвети:
„Какво толкова се е случило като те е зарязал някой?!“ (омаловажаване, обезценяване, дори отричане на проблема). „Нали си здрав, имаш апартамент, работа…“. Винаги може да е по-лошо. „Не са се свършили мъжете/жените. Той/тя дори не е нещо специално!“
- Не е, ама за теб!
Това е като да игнорираш калта върху обувките на влизане в дома и да я бутнеш под килима, за да не си разваляш настроението с мръсни работи. Все пак, трябва да си щастлив, че имаш крака и обувки!
- Не трябва да си тормозя главата с такива негативни мисли, няма да им обръщам внимание, за да не си цапам светлата душа с мръсна кал…
...,но рано или късно, тя ще ме зарине. Ще се поддаде изпод килима и ще напомни за себе си в момент, в който може да не успея да реагирам подобаващо.
- Продължавам нататък! ……ама Наистина ли?!