Предоставените по-долу лечебни и лекарствени средства са заимствани от www.originaldrugs.com
1. Когнитивно-поведенческа терапия
Когнитивно-поведенческата терапия цели да подпомогне хората да променят начина си на мислене относно нещата. За разлика от други форми на терапия, тя е фокусирана върху проблемите и трудностите „тук и сега”. Редица клинични изследвания из целия свят непрекъснато демонстрират резултати, които показват, че КПТ е също толкова ефективна, колкото са и антидепресантите. За около 20 сесии индивидуална терапия, приблизително 75% от пациентите установяват значителни подобрения на техните симптоми.
2. Жълт кантарион (Hypericum perforatum)
Да, точно добре познатия ни жълт кантарион е широко използван в модерната медицина при лечение на депресия. По света и у нас, той е наличен под формата на таблетки, капсули, в течна форма...и е лесно достъпен в дрогериите и супермаркетите, или както сме свикнали да го употребяваме под формата на чай. Изследванията установяват, че упражнява своето антидепресантно действие чрез подтискане обратния захват на невротрансмитерите серотонин, норепинефрин и допамин. Редица плацебо-контролирани проучвания са изследвали неговата ефективност при лечение на лека до средна степен на депресия, и при повечето се установява, че билката е по-ефективна, отколкото контролното вещество. Също установяват, че е също толкова ефективна, колкото и парокситина (Paxil) в лечението на средна до тежка депресия в краткосрочен план.
3. S-аденосилметионин (S-Adenosylmethionine - SAMe)
SAMe се появава естествено във всички клетки. Играе роля в много биологични реакции. Производното на метионина - S-аденозил метионин, има функциите на донор на метилни групи в процесите на трансметилиране в организма, което поддържа здравословния нервно-импулсен процес в мозъка.. Той се явява междинен елемент при бионсинтеза на цистеин, карнитин, таурин, лецитин и фосфолипиди. Установена е тясна връзка на метионина с обмена на фолиевата киселина и витамините В6 и B12, които също са източници на метилни групи.
Няколко научни изследвания показват, че SAMe може да бъде полезно в лечението на депресия.
4.Светлинна Терапия
В продължение на години, светлинната терапия е използвана при лечението на разстройства, свързани със сезонните промени, типове депресия, предизвикани от късите зимни дни и продължителната тъмнина. Липсата на излагане на слънчева светлина е отговорна за секрецията на хормона мелатонин, който може да отключи настроения на отчаяние и летаргично състояние. Светлинната терапия помага да се регулира вътрешния биологичен часовник, по аналогичен начин, по който го прави слънчевата светлина. Светлинната терапия е ефективно лечение за сезонно афективните разстройства, и може да редуцира симптомите на не-сезонната депресия.
5. Упражнения
Изследователите са открили, че редовните упражнения, и увеличения физически тонус, оказват влияние върху регулиране нивата на серотонин в мозъка и водят до подобрено настроение и чувство за бодрост и благополучие. Едно след друго, редица изследвания, показват, че упражненията подобряват психичното здраве и редуцират симптомите на депресия. Ефекта на физическите упражнение е сравним с този на силен антидепресант като Золофт (Sertraline).
6. 5-хидрокситриптофан (5-HTP: 5-Hydroxytryptophan )
5-хидрокситриптофанът и триптофанът също са естествена алтернатива на традиционните антидепресанти. Този продукт е съединение на триптофана и серотонина. 5-хидрокситриптофанът е важен химикал и невротрансмитер в мозъка. Когато тялото ви организира производството на серотонин, първо прави 5-HTP. Взимането на 5-HTP като добавка може да повиши нивата на серотонин. Доказателствата представят, че 5-HTP и триптофанът са по-добри от контролите с плацебото при облекчаване на депресията. Тази аминокиселина коригира симптоми на депресия, като например липса на апетит, загуба на сън, унилост и др.
7. Масаж
Един от добре познатите предимства на масажната терапия е неговата способност да повишават чувствата за благополучие, т.нар. well-being. Масажът произвежда промяна в химичния състав на мозъка, което довеждат до чувство за релаксация и спокойствие. Също така свалят нивата на стрес-хормоните. Масажната терапия понижава нивата на стрес хормона котизол с около 30%. Масажът също повишава серотонина и допамина, невротрансмитери, които спомагат за сваляне на депресията.
8. Акупунктура
Акупункурата е традиционно китайско лечение, при което се поставят игли върху специфични точки от тялото. Изследванията показват, че акупунктурата може да снижи или елиминира симптомите на депресия. Преглед от 8 контролирани в лабораторна среда проучвания, поддържат теорията, че акупунктурата може значително да намали тежестта на депресията.
9. Йога и Медитация
Йогата е древна система от релаксация, упражнения и лечение, произхождаща от Индийската философия. Практикуването на йога може да подобри химичниясъстав на мозъка. Някои позиции в йогата са ефективни за стимулацията и отделянето на ендорфини и редуцират нивата на стрес хормона кортизол. Няколко хуманистични изследвания подкрепят използаването на йога при депресия. Позициите в йога са показват специфични резултати в повишаването на нивата на невротрансмитера GABA, който може да облекчи депесията. Друга подходяща система за това е и т.нар. Пилатес - система на Дж. Пилатес.
10. Витамин В
В-витамините играят рола в производството на някои невротрансмитери, които са важни в регулирането на настроенията ни, както и за други функции на мозъка. Сред хората с депресия е забелязан дефицит на фолиева киселина. Витамин В6, или pyridoxine е ко-фактор за ензимите, които преобразуват L-триптофана в серотонин, така че дефицита на витамин В6 може да доведе в депресия. Налични са също доказателства, че хора с депресия се повлияват по-добре при лечение, ако имат високи нива на витамин В12.
Очаквайте продължение!