Ще говорим за това защо понякога "любовта боли" и вместо наслада и удоволствие, носи със себе си спектър от притеснения.
Всъщност, любовта не боли. А това твърдение противоречи изцяло на същността и разбирането за любов. Взаимоотношенията обаче, могат да бъдат болезнени. Понякога точно хората, които обичаме, ни нараняват най-много.
Всеки нерешен и дългосрочно продължаващ проблем може да породи съ-зависимост. Много професионалисти вярват, че съзависимостта това е вид "саможертва", където единият се подчинява на желанията на другия. Това може да означава също, че единият във връзката променя поведението си в зависимост от това, което иска другия (или смята, че иска).
Разбира се, когато си във връзка, която е важна за теб, трябва да се правят компромиси. Ще трябва да споделяте банята, телевизора и други неща в ежедневието. Но когато някой непрекъснато жертва своите желания, лични цели, нужди, изоставя любими занимания, приятели, мечти...заради друг, то не мислите ли, че това ще даде отражение върху това как се чувства и върху връзката като цяло?
Всички сме виждали сме хора, които се отказват (жертват) образование, кариера, пари, време, приятели, за да запазят негативна връзка. Виждали сме хора, които правят неща против волята си, за да запазят дадена връзка. Хората са способни да предадат своите най-ценни възгледи и ценности, за да запазят връзка. Те вярват, че ако бъдат естествени, истински, ще загубят отношенията си с любимия човек.
Всъщност разковничето отново се крие в себеопознаването. Необходимо е да се опитаме да разберем защо и как понякога доброволно си поставяме главата на олтара за жертвоприношения и как да може да поставяме лични граници, за да създаваме здравословни отношения и да изпитваме удоволствие от връзките си, вместо разочарования и духовен гнет.
Мнозина, с които се срещам, считат, че нямат друг избор, освен да приемат затрудненията в проблемната си връзка или да я прекратят. Всъщност има и други начини. Можем да подобрим взаимоотношенията си, ако сме склонни да платим своята лична цена и преодолеем страха от промяната.
Взаимоотношенията МОГАТ да се променят!
За да промениш взаимоотношенията, които си създал, обаче е нужно да приемеш един обикновен факт и аз ще го споделя с вас в аудио записа, който направих след първото събитие, посветено на разплитане на възлите във връзките.
Може да не ви хареса този факт, но това е истината....
За да разберете повече, чуйте записа.
da_razpletem_vryzkite.m4a |
Оставяйте своите въпроси като коментари.
Да разплетем възела в отношенията
Насоченост: Осъзнаване и добиване на по-добро разбиране за справяне с проблемни взаимоотношения, включително първи стъпки в справяне със съ-зависимостта
Продължителност: 12 сесии, предоставяни индивидуално и в група.
Моделът на програмата е базиран на подход с 30-годишен изследователски опит - Moral Reconation Therapy.